Haber Detayı
11 Mart 2021 - Perşembe 10:25
 
Geleceğin şefleri Akmerkez’de kentsel tarımı öğreniyor
Akmerkez, İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerine yönelik 12 hafta sürecek “Kentsel Tarım” derslerine başladı.
AVM ZOOM Haberi


2017 yılından bu yana sürdürdüğü Terasta Tarım projesi ile 750 metrekarelik bir alanı sürdürülebilir tarıma ayıran Akmerkez, İstanbul Bilgi Üniversitesi ile yaptığı iş birliği çerçevesinde BİLGİ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerini toprakla buluşturuyor. 12 hafta sürecek “Kentsel Tarım” seçmeli dersleri uygulamalı olarak Akmerkez’de, teorik olarak online ortamda gerçekleşecek. 5 Mart Cuma günü başlayan derste, kentsel tarımın önemi, nasıl başladığı, gastronomi ile arasındaki ilişki aktarıldı. Daha sonra Akmerkez Terasta Tarım alanına gelen öğrenciler, alandaki uygulamalar hakkında bilgi aldı, pratik eğitime başlayarak toprağı tanıma fırsatı da buldu.

EK BİÇ YE İÇ’in permakültür eğitmenlerinin ve alanında uzman konuk eğitmenlerin dâhil olacağı gelecek derslerde öğrenciler, mutfak atıklarının toprağı zenginleştiren komposta dönüştürülmesi, zararlı kimyasallar olmadan kentte sağlıklı gıda üretimi, suda tarım, fermentasyon, mikroyeşiller, atıksız mutfak konuları da dâhil pek çok konuyu öğrenecek.

Akmerkez Terasta Tarım hakkında:
Sürdürülebilirlik konusuna odaklanan Akmerkez yönetimi, 2017 yılında Üçgen Teras’ta 750 metrekarelik bir alanı kentsel tarıma ayırdı. Şehrin en merkez bir noktasında, ofis ve rezidans kuleleri arasında bile sağlıklı gıda üretimi yapılabilecek bir ekosistem kurulabileceğini göstermeyi amaçlayan proje, doğanın her yerde tüm bereketiyle var olabileceğine dikkat çekiyor. Son dört yıldır bakımı EK BİÇ YE İÇ ekibi tarafından sürdürülen Akmerkez Terasta Tarım, kimyasal gübrelerin ve ilaçların topraktaki hayatı zehirlemediği, suyun israf edilmediği, atıkların değerli komposta dönüştürüldüğü, yerel üretim sayesinde karbon ayak izinin en aza indirildiği bir şekilde uygulanıyor. Birkaç sene içinde biyoçeşitlilik açısından oldukça zenginleşen Teras’ta, yenilebilir ve aromatik bitkilerin, yararlı böceklerin, balıkların ve mikroorganizmaların birbirlerine karşılıklı fayda sağlayarak bir yaşam ortamı oluşturması, sürdürülebilirlik konusunda önemli bir ipucu veriyor. İnsanın da bu döngünün bir parçası olabilmesini sağlamanın, şehirde sağlıklı, keyifli ve sürdürülebilir bir yaşam kurmak için ilk adımlardan biri olduğu ortaya çıkıyor.

Teras’ta şimdiye kadar fide ekimi, kompost hazırlama, bostan düzenleme, tohum ayıklama ve bahçe bakımına dair çalışmalar yapıldı.

Kaynak: Editör: Mehmet Muradoğlu
 
Etiketler: Geleceğin, şefleri, Akmerkez’de, kentsel, tarımı, öğreniyor,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni sitemizi nasıl buldunuz ?
Haber Yazılımı