Haber Detayı
20 Şubat 2021 - Cumartesi 21:55
 
Tekerrür Sergisi'ni Ziyaret Etmek İçin Son Haftalar
Alev Ebüzziya Siesbye’nin son dönemde ürettiği yeni yapıtlarını bir araya getiren Arter’deki Tekerrür başlıklı kişisel sergisini ziyaret etmek için son haftalar!
KÜLTÜR Haberi


5 Mart Cuma günü sona erecek sergi, seramik sanatçısı Alev Ebüzziya Siesbye’nin tekrar kavramından yola çıkarak tek bir malzeme, yöntem ve biçime odaklandığı üretimini yeni bir bağlamda sunuyor. Sanatçının renk, şekil ve boyut farklarından uzaklaşarak bu sergi için özel olarak ürettiği yüksek pişirimli çanaklardan oluşan sergiye, Arter Yayınları’ndan çıkan ve sergiyle aynı başlığı taşıyan bir kitap da eşlik ediyor. Gerekli sağlık önlemleriyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam eden Arter, Salı-Cuma günleri arasında 11:00–17:00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

Alev Ebüzziya Siesbye’nin Tekerrür başlıklı kişisel sergisi, ağırlıklı olarak siyah ve grinin tonlarında sırlanmış, büyük boyutlu çanaklardan oluşuyor. Yuvarlak şişkin karınlı, yayvan ve alçak, dar ve uzun gibi farklı formlardaki yapıtlar, sergide biçimlerindeki benzerliklere göre beş grup hâlinde sunuluyor. Sanatçı, bu yapıtlarında renk çeşitliliğini devreye sokmadığı gibi çanakların süslemelerini de en aza indirgiyor. Alev Ebüzziya Siesbye bu sergi için gerçekleştirdiği üretimde tekrar eden formlar arasındaki nüansların keşfini izleyiciye bırakıyor.

Tekerrür sergisinde, siyah ve gri tondaki çanakların hâkimiyetini bir niş içerisine yerleşen, avuç içine sığacak kadar küçük, koyu tonlarda sırlanmış mavi çanaklar kırıyor. Uzaktan, bir porteye yazılmış notaları andıran bu küçük çanaklar, bir yandan tekrar ve fark arasındaki ince çizgiyi daha da belirgin kılarken, diğer yandan sanatçının üretim sürecini yankılayan görsel bir ritim ortaya koyuyor.

ALEV EBÜZZİYA SİESBYE: TEKERRÜR KİTABI ARTER KİTABEVİ’NDE
Alev Ebüzziya Siesbye’nin Tekerrür sergisine, Arter Yayınları aracılığıyla okurlarla buluşan bir kitap da eşlik ediyor. Arter ekibinden serginin küratörü Eda Berkmen ile Süreyyya Evren’in birlikte hazırladığı, sergiyle aynı başlığı taşıyan kitabın tasarımını Ayşe Bozkurt üstleniyor. Sanatçının Arter’deki sergisi için 2019’da ürettiği siyah, gri ve lapis mavisi çanakların fotoğraflarının da yer aldığı yayın, Eda Berkmen’in “Başlangıçta” başlıklı yazısıyla açılıyor. Kitap ayrıca akademisyen ve seramik sanatçısı Nermin Kura’nın, Alev Ebüzziya Siesbye’nin pratiği üzerine kaleme aldığı yazısını da okurla buluşturuyor. Kitapta, sanat tarihçisi Ali Kayaalp’in sanatçının eserlerinin işlev, temas, renk gibi forma dair özelliklerini işlediği yazısının yanında yazar ve sanatçı Abidin Dino’nun 1982 yılında kaleme aldığı bir metin de yer alıyor. Kitaba Hadiye Cangökçe ve flufoto’dan Barış Aras ve Elif Çakırlar tarafından çekilen fotoğrafların yanı sıra sanatçının arşiv fotoğrafları da eşlik ediyor.

Alev Ebüzziya Siesbye: Tekerrür başlıklı kitap, Arter Kitabevi’nden satın alınabilir veya kitabevi@arter.org.tr e-posta adresi üzerinden sipariş edilebilir; ücretsiz ziyaret edilebilen Arter Kütüphanesi’nde kitabın sayfaları karıştırılabilir.

ARTER SALI-CUMA GÜNLERİ ARASINDA AÇIK
30 Kasım 2020 tarihli genelgeyle duyurulan sokağa çıkma kısıtlaması doğrultusunda, yeni bir bilgilendirmeye kadar hafta sonları kapalı olan Arter, Salı-Cuma günleri arasında 11:00–17:00 saatlerinde gerekli sağlık tedbirleriyle açık. Aynı anda 400 ziyaretçinin kabul edilebildiği ve galerilerinde sosyal mesafe kurallarının uygulandığı Arter binasının yanı sıra ücretsiz ulaşım imkânı sunan Arter servisleri de düzenli olarak dezenfekte ediliyor.

Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın desteğiyle Arter sergilerine giriş Perşembe günleri her yaştan izleyici için ücretsiz; 24 yaş ve altındaki gençler ile Arter Beraber üyeleri ise Arter’i her gün ücretsiz ziyaret edebiliyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergisine giriş için bilet gerekmiyor. Bistro by Divan ise pandemi tedbirleri çerçevesinde gel-al ve paket servis şeklinde hizmet vermeye devam ediyor.

Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor. Güvenli bir ziyaret için Arter’de alınan tüm sağlık tedbirlerine, ziyaret ve ulaşımla ilgili güncel bilgilere arter.org.tr/ziyaret adresinden ulaşılabiliyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Tekerrür, Sergisi'ni, Ziyaret, Etmek, İçin, Son, Haftalar,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Anketler
Yeni sitemizi nasıl buldunuz ?
Haber Yazılımı