26 Şubat 2018 Pazartesi 00:58
Çocuk Dünyası
ÖNE ÇIKANLAR
 AVM AJANDA Tüm Haberler  
Çocuklar 23 Nisan’ı Via/Port’ta kutluyor!
23 Nisan'da çocuklar Via/Port AVM'de eğlenecek. Çocuklar önce Soğanlı Bez Bebekleri Atölye Çalışmaları’na katılacak, ardından da halk oyunları gösterileri izleyecek.
Giriş Zamanı:20 Nisan 2011 Çarşamba

Alışveriş merkezi Via/Port, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı renkli etkinliklerle kutluyor. Çocuklar önce Soğanlı Bez Bebekleri Atölye Çalışmaları’na katılacak, ardından da halk oyunları gösterileri izleyecek.

Bez bebekleriyle ünlü olan Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı Köyü, 23 Nisan’da Via/Port’a konuk olacak. Via/Port Moda Meydanı’na kurulacak olan etkinlik alanında çocuklar Soğanlı köylüleriyle birlikte bez bebekler yapacak. Yaptıkları Soğanlı Bebekleri’ni kendileri giydirip, kendileri boyayacak.

Tüm gün sokak müzisyenlerinin canlı performanslarının sergileneceği Via/Port’ta ayrıca saat 17.00-18.00 arasında halk oyunları gösterileri sahnelenecek. Çocuklar Via/Port Moda Meydanı’nda farklı yörelerin oyunlarını oynayacak, aileleri kendilerine alkışlarıyla eşlik edecek.

Soğanlı Bez Bebekleri hakkında
Kapadokya Bölgesinin giriş kapısı olarak da bilinen Soğanlı Köyü, köyün simgesi haline gelen Soğanlı Bez Bebekleri ile ünlüdür. Köylü kadınlarca yapılarak bütün Kapadokya bölgesinde satılan ve Soğanlı Bebeği adı ile ün yapan bu bebekler, köyün en önemli gelir kaynaklarından biridir. Geleneksel biçimde köyün genç kızları ve kadınları tarafından evlerde el emeği ile üretilen Soğanlı Bez Bebekleri yöreye gelen turistlerin de yoğun ilgisini çekmektedir.

 

Paylaşın

Yorumlayın


ÖNEMLİ NOT: AVMLife sayfalarında yayınlanan okur yorumları editör kontrolünden geçtikten sonra yayına alınmaktadır. Yazılan yorumlar okurların kendi görüşleridir ve AVMLife hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Diğer Haberler