26 Şubat 2018 Pazartesi 01:04
Çocuk Dünyası
ÖNE ÇIKANLAR
 AVM ZOOM Tüm Haberler  
Ankara Kızılay AVM açıldı
Ankara’nın Kızılay Meydanı’na adını veren ve uzun bir inşaat dönemi geçiren bina, Kızılay Alışveriş Merkezi adıyla açıldı.
Giriş Zamanı:24 Aralık 2011 Cumartesi
Güncelleme: 27 Aralık 2011 Salı

Ankara’nın Kızılay Meydanı’na adını veren ve uzun inşaat dönemi nedeniyle dikkatleri üzerine çeken bina, Kızılay Alışveriş Merkezi adıyla 23 Aralık'ta kapılarını açtı.
 

Mülkiyeti Kızılay Derneği Genel Müdürlüğü'ne ait olan binanın, yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkılması üzerine ihaleyi Güvensoy İnşaat, Sementa Tekstil, Karton Triko ve Renkyol Yapı Ortak Girişim Grubu kazandı. 25 yıllığına işletme hakkını elde eden Ortak Girişim Grubu, 32 yıl önce inşaatına başlanan binayı tamamladı. 20 bin metrekare alana sahip olan ve günde 50 bin kişinin ziyaret etmesi öngörülen Kızılay AVM’de birçok büyük markanın da aralarında olduğu 110 mağaza yer alıyor. Çocuk oyun alanları, eğlence merkezleri, lazer arenası da bulunan Kızılay Alışveriş Merkezinin, 300 araçlık otoparkı bulunuyor.
 

Yıllarca atıl bekledi
Affan Yatman’ın 1980 yılında birinci seçilen projesiyle yapımı planlanan ve çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle temeli ancak 1993 yılında atılan bina, 1999 yılında yap-işlet-devret yöntemiyle 25 yıllığına Beğendik Mağazası’na kiralandı. Beğendik’in 2001 yılında yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle inşaatına devam edemediği halk arasındaki adıyla "yamuk bina", bu nedenle Türk Kızılayı ile Beğendik arasında dava konusu oldu. 2003 yılında taraflar arasındaki sözleşmenin iptal edilmesiyle ortada kalan bina, 2009’da ise bugünkü yatırımcısı Karsaklar-Sementa Tekstil-Tango Tekstil-Renkyol Yapı-Güvensoy İnşaat Ortak Girişimi’ne 114 milyon 202 bin 479 dolar karşılığında 25 yıllığına kiraya verildi.
 

Kaynak: Milliyet Gazetesi
 

İlgili Kelimeler: AVM'ler, Kızılay Alışveriş Merkezi, Beğendik

Paylaşın

Yorumlayın


ÖNEMLİ NOT: AVMLife sayfalarında yayınlanan okur yorumları editör kontrolünden geçtikten sonra yayına alınmaktadır. Yazılan yorumlar okurların kendi görüşleridir ve AVMLife hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

İsim Soyisim belki meydandan ismini almıstır. hani bir ihtimal olabilir gib sanki. 19 Nisan 2012 Perşembe

Tüm Yorumlar

Diğer Haberler